List of winners of ICAR Awards 2005

Sardar Patel Outstanding Agricultural Institution Award 2005

 Category  Awards Awardees
 State Agricultural Universities 1     i .  G. B. Pant University of Agriculture and Technology,
         Pantnagar
 ICAR Institutes 1     i .  Central Tuber Crops Research Institute,
         Thiruvananthapuram
    ii.  Central Soil & Water Conservation Research and Training
         Institute, Dehradun
          (JOINT AWARD)
 NRCs/Project Directorates etc. 1      i . National Research Centre for Citrus,
         Nagpur
  3 3

Chaudhary Devi Lal Outstanding All India Coordinated Research Project Award 2005

Award Awardee
1     i   All India Coordinated Research Project on Potato,
        CPRI, Shimla
    ii  All India Coordinated Research Project on Castor,
        Directorate of Oilseeds Research, Hyderabad
       (JOINT AWARD)

Jawaharlal Nehru Awards for Outstanding Post-Graduate Agricultural Research-2005

Disciplines Awards Awardees
I. Crop Improvement 2 1. Dr (Mrs) Vaishali M.G., UAS, Bangalore
2. Dr Mukesh Kumar Dhillon, CCSHAU, Hisar
II. Biotechnology 2 1. Dr Abhijit Das, NRC on Plant Biotechnology, IARI, New Delhi
2. Dr Sohini Dey, Madras Veterinary College, Chennai
III. Plant Protection 2 1. Dr P. Pretheep Kumar, TNAU, Coimbatore
2. NIL
IV. Natural Resource Management 2 1. Dr Baby Akula, Anand Agril.Univ., Anand
2. Dr (Mrs) P. Nila Rekha, Centre for Water Resources,
    Anna University, Chennai
V. Horticulture 2 1. Dr Rasmi A.R., CPCRI, Kasaragod
2. NIL
VI. Engineering and Technology 2 1. Dr Debabandya Mohapatra, IIT, Kharagpur
2. Dr Jagabandhu Panda, IIT, Kharagpur
VII. Animal Sciences 3 1. Dr Rajveer Singh Pawaiya, IVRI, Izatnagar
2. Dr Amlan Kumar Patra, IVRI, Izatnagar
3. Dr Mihir Sarkar, NDRI, Karnal
VIII. Fisheries 1 1. Dr C.P. Suja, CMFRI, Tuticorin
IX. Social Sciences 2 1. Dr Shalendra, GBPUA&T, Pantnagar
2. Dr D. Puthira Prathap, TNAU, Coimbatore
  18 16

Punjabrao Deshmukh Woman Agricultural Scientist Award 2005

Awards Awardees
1.  Dr Mandapaka Maheshwari,
     Central Research Institute for Dryland Agriculture (CRIDA),
     Santoshnagar, Hyderabad
2. Dr (Mrs) Gita Kulshrestha,
    Head and Principal Scientist,
    Division of Agricultural Chemicals, IARI, New Delhi

Vasantrao Naik Award For Research Applications in Dryland Agriculture 2005

Award Awardee
1 Dr K.K. Satpathy (Team Leader) and Associates namely,
Dr Vinod Kavungal
Er R.K. Singh
Mr J.M.S. Tomar
ICAR Research Complex for NEH Region, Umiam (Meghalaya)

Fakhruddin Ali Ahmed Awards for the Outstanding Agricultural Research in Tribal Areas for the
Biennium 2004-2005

Discipline Awards Awardees
Crop Sciences  1   Dr B.P. Bhatt and Dr K.M. Bujarbaruah
ICAR Research Complex for NEH Region, Umiam, Meghalaya
Animal Sciences   Dr K.P. Ramesha and Dr Mihir Sarkar
National Research Centre on Yak, Dirang, Arunachal Pradesh

ICAR Awards for Outstanding Multi-Disciplinary Team Research in Agriculture And Allied Sciences
for the Biennium 2003-2004

Category Awards Awardees
Crop Improvement 2
  1. Dr Keshav Raj Kranthi, Team Leader
    CICR, Nagpur

    *Dr. Charudutt Digamberrao Mayee
    Dr. Basavaraj Madavalappa Khadi
    Dr. Sheo Raj
    Dr. Ashok Dhawan
    Dr. Ashok Mohan Narula
    Dr. Aupam Barik
    Dr. Dilip Monga

  1. Dr Nallanthigal Shobha Rani, Team Leader
    DOR, Hyderabad

    Dr. S.V. Subbaiah
    Dr. K. Muralidharan
    Dr. I.C. Pasalu
    Dr. S.P. Singh
    Dr. G.S.V. Prasad
    Mr. Y. Kondal Rao
    Dr. A.S. Rama Prasad

*- Dr Charudutt Digamberrao Mayee, Chairman, ASRB has withdrawn his name from the
Team to maintain the dignity of his current position.
Natural Resources Management  1
  1. Dr Ravender Singh, Team Leader
    WTC for Eastern Region, Bhubaneshwar

    Dr. D.K. Kundu
    Mr. K. Kannan
    Dr. A.K. Thakur
    Dr. Rajeeb K. Mohanty
    Dr. Souvik Ghosh

Engineering and Technology 1
  1. Dr Kadavakat Madhavan, Team Leader
    CPCRI, Kasaragod

    John Don Bosco Sowriappan
    Tapeswar Vidhan Singh
    A.C. Mathew

Horticultural Science 1
  1. Dr Mathura Rai, Team Leader
    IIVR, Varanasi

    Dr. B. Singh
    Dr. M. Singh
    Dr. K.K. Pandey
    Dr. S. Satpathy
    Dr. Sanjeev Kumar
    Dr. Neeraj Singh
    Dr. Sudhakar Pandey

Fisheries 1
  1. Dr Satya Dev Gupta, Team Leader
    CIFA, Bhubaneshwar

    Dr. Padmanav Routray
    Dr. Priyabrat Swain
    Dr. Niranjan Sarangi
    Mr. Dhananjay Kumar Verma
    Dr. Kishore Chandra Pani

Animal Production and Health 2
  1. Dr V.K. Singh, Team Leader
    CSWRI, Avikanagar

    Amrit Lal Arora
    Anil Kumar Mishra
    Syed Mohammed Khursheed Naqvi
    Anil Joshi
    Dhirendra Singh
    Chander Prakash Swarnkar
    Satish Kumar

  1. Dr Ramashrya Prasad Sharma, Team Leader
    Project Directorate on Poultry, Hyderabad

    Dr. Ramesh Chandra Hazary
    Dr. Savaram Venkata Rama Rao
    Dr. Sita Ram Sharma

Social Science 1
  1. Dr A.S. Mishra, Team Leader
    CS&WCR&TI, Dehradun

    Dr. V.N. Sharda
    Shri S.C. Mohan
    Shri D.S. Tomar
    Dr. B.L. Dhyani
    Dr. S.K. Verma

  9 9

Bharat Ratna Dr C. Subramaniam Award for Outstanding Teachers for
the Biennium 2004-2005

Category Awards Awardees
Crop Sciences 2
  1. Dr Ramesh Chandra Gautam
    Acting Dean & Joint Director (Education)
    IARI, New Delhi
  2. Dr (Mrs) D. Alice
    Professor (Plant Pathology)
    TNAU, Coimbatore
Horticultural Science 1
  1. NIL
Resource Sciences 1
  1. Dr Balraj S. Parmar
    Joint Director (Research)
    IARI, New Delhi
Engineering and Food Technology 1
  1. NIL
Fisheries 1
  1. Dr Asim Kumar Pal
    Principal Scientist
    Div. of Nutrition and Biochemistry,
    CIFE, Mumbai
Veterinary and Animal Sciences 2
  1. Dr Mohammed Hafeez
    Dean, Faculty of Veterinary Science
    Sri Venkateswara Veterinary University,
    Tirupati
     
  2. Dr Mapranath Raghavan Saseendranath
    Associate Professor & Head
    College of Veterinary & Animal Sciences,
    Mannuthy,
    Thrissur, Kerala
Social Sciences 1
  1. Dr (Mrs) Ritu Singhvi
    Associate Professor & Head, MPUAT,
    Udaipur
  9 7

Jagjivan Ram Kisan Puruskar 2005

Discipline Awards Awardees
Crop Production 1
  1. Shri Vishwasrao Dattatray Kachare
    "KASHTACHI BHAKAR”
    At: Telangwadi, Post Office Shetphal Taluka: Mohol,
    Distt. Solapur (Maharashtra)
     
  2. Mr. Suresh Dattatray Waghdhare
    At & Post: Malinagar Tal: Malshiras Distt: Solapur
    (Maharashtra)
    (JOINT AWARD)
Livestock/Poultry/ Fish Farming 1
  1. Shri Sultan Singh
    Village: Butana, Post Nilokheri, Distt. Karnal (Haryana)

N.G. Ranga Farmer Award for Diversified Agriculture 2005

Award Awardee
1 Mrs. Vanita Murlidhar Gunjal
A/p Kandali, Tal. Junnar, Distt. Pune,
 (Maharashtra)
 
Shri S.K. Rabiul Haque
Village Kalitala, P.O. Shyambosur Chock,
P.S. Kulpi, Distt. Sough 24-Paraganas
(W.B.) 
(JOINT AWARD)

Chaudhary Charan Singh Award For Excellence in Journalism in
Agricultural Research & Development 2005
 

Awards Awardees
1 Shri R.S. Sharma
Executive Director/ Producer/Chief of Bureau/ Chief Researcher
for Agriculture & Rural Development Subjects TV Programme
telecast on Doordarshan under the title “MITTI KI MAHAK” and “SUGANDH MATI RI”

Dr Rajendra Prasad Puruskar for Technical Books in Hindi In
Agricultural And Allied Sciences 2003-2004

S.No.  Category  Awards Name of Book Author Name
1. Crop Sciences 1 Dalhan Dr Masood Ali
Dr Sanjeev Gupta
Dr Naimuddin
Dr Diwakar Upadhyaya
IIPR, Kanpur
2. Soil and Agronomy 1 Dhan Dr Shambhou Dutta Dhiman
Ex-Senior Agronomist (Rice), IARI
R-43, Pallavpuram-II
Modipuram (Meerut)
3. Natural Resource Management 1 -  NIL
4. Horticulture 1 Strawberry : Aadhunik Utpadan Takneekein Dr Ram Roshan Sharma
Scientist (Phal Vigyan)
Kendriya Katai Uprant Abhiyantriki evm
Prodhogiki Sansthan, CIPHET,
Abohar (Punjab)

Shri Anil Kumar Gupta
ATIC, IARI, New Delhi

5. Engineering 1 Krishi Yantra Nirman Deepika  Shri Kailash Chand Bhardwaj
 Principal Scientist
 CIAE, Bhopal
6. Animal Health 1 Prakratik Pashu Chikitsa  Shri Krishna Murari Singh ‘Kisan’
 Innovative Farmer
 Village-Barma, P.O. Kaithma,
 Via-Sirari, Distt.-Sheikhpura
 (Bihar)
7. Animal Production    1     - NIL
8. Fisheries   1 - NIL
9.  Social Science 1 - NIL
    9 5